TKCV faaliyetlerinde çeşitlilik arttı 2015-2016

hepatit

  Merhaba sevgili “Karaciğerim” dostları,

2015-2016 döneminde Türk Karaciğer Vakfı  (TKCV) faaliyetlerine çeşitlilik geldi…

Saygıdeğer üyelerimize, sevgili meslektaşlarımıza ve dergimizin ulaştığı herkese sevgi ve saygılarımı sunarak 2015 yılının TKCV için bir çok yenilik ve atılımların yer aldığı bir zaman dilimi olduğunu belirtmek isterim. Her zamanki, rutin aktivitelerimiz olan hastalara ve yakınlarına tıbbi danışmanlık hizmeti, viral hepatit ve diğer karaciğer hastalıkları ile ilgili bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları ve geleneksel kahvaltılı toplantımız, belediyelerle işbirliği ile düzenlediğimiz halk toplantıları, dünya hepatit günü ve vakıf haftası kutlamaları ve“Karaciğerim” dergimizin 3. sayısının çıkarılması yanısıra bir çok yeni ve farklı aktivitelerimiz gerçekleşti. Bunlardan en önemlisi “1. Türkiye-Azarbeycan Ortak Hepatoloji Kursu” toplantısıdır. Diğerleri olarak kıdemli üyemiz ressam Ayşe Mutlu’nun gayretleri ile vakfımızda düzenlenen “Karma Resim Sergisi” ve  vakfımız sosyal komite üyelerinin 13-14 Şubat’ta Şişli Halaskargazi caddesinde düzenlediği renkli “Kermes” sayılabilir.

2015 yılı sonu itibarı ile bir diğer ilki daha gerçekleştirdik. Türkiye’de karaciğer hastalıkları konusunda yapılacak araştırmaları desteklemek ve uluslar arası kalitede tıbbi yayınları teşvik etmek için Prof.Dr.Ahmet Gürakar ve işadamı Gürmen Çakırkaya’nın destekleri ile vücut bulan “Prof.Dr.Muzaffer Gürakar Karaciğer Araştırmaları Bursu” kapsamında genç bilim insanlarına toplam 15.000.00 TL destek sağladık. Amacımız bu burs miktarını arttırarak bilimsel çalışmalara daha fazla katkıda bulunmaktır.   

 “Türkiye-Azarbeycan Ortak Hepatoloji Kursu” benim uzun süredir düşündüğüm bir proje idi. Sonunda gerçekleştirdik. Yaklaşık 30 Azeri hekim kardeşimiz ülkemizde 3 gün boyunca misafir edildi ve birlikte toplantılar yapıldı. Türkiye’den yaklaşık 100 hekim katıldı ve aldığımız geri dönüşlere göre son derece kaliteli bir bilimsel aktivite oldu. Bu konuda Azarbeycan ayağını temsil eden Azarbeycan Tıp Üniversitesi Cerrahi hocası Prof. Nuru Bayramov ve Gastroenteroloji-Hepatoloji Birliği başkanı Prof. Ali Hidayatov ile işbirliği yapıldı. Kendilerine katkı ve destekleri için minnettarız. Ayrıca Memorial Bakü ofisindeki meslektaşımız Dr.Aynur Musavi organizasyonun Azarbeycan ayağının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Çabaları her türlü takdire layıktır.

Bu aktiviteye gerek Azarbeycan’dan katılan meslektaşlarımıza, gerekse ülkemizden görev alarak katkıda bulunan fakülte üyelerine veya dinleyici olarak gelen genç hekimelerimize teşekkür ederim. Bu bilimsel faaliyet İstanbul ve Bakü’de dönüşümlü olarak her yıl tekrarlanarak geleneksel hale getirilecek ve diğer Türk Cumhuriyetlerinden meslektaşlarımızın katılımı sağlanacaktır. Birincisinin gerçekleşmesine büyük katkıda bulunan Memorial Şişli Hastanesi yönetimine TKCV yönetim kurulu ve Azarbeycanlı meslektaşlarımız adına şükralarımı sunarım. Ayrıca Abbvie,  Gilead ve BMS firmalarının yetkililerine, bundan sonra da devam edeceğine inandığımız maddi ve manevi destekleri için teşekkür ederiz. Şimdiden not edin lütfen, 30 Eylül-1 Ekim 2016’da Bakü’de “2.Azarbeycan-Türkiye Ortak Hepatoloji Kursu” için buluşacağız. 

“1.Türkiye-Azerbaycan Ortak Hepatoloji Kursu” sırasında Türkiye’den ve Azerbaycan’dan çok kıymetli meslektaşlarımızın bir araya geldiler. Kendilerine müteşekkirim. TKCV Kurucu Başkanı Prof.Dr.Muzaffer Gürakar hocamızın oğlu Prof.Dr.Ahmet Gürakar Amerika’dan katılarak bir konferans verdi. Önemli katkılarda bulundu. Kurs sırasında Türkiye’de Hepatoloji bilim dalının gelişmesine büyük katkıları olan hocalarımız Prof.Dr.Süleyman Yalçın ve Prof.Dr.Atilla Ökten ile dünyada ve Türkiye’de Karaciğer Nakli sahasındaki gelişmelere büyük etkisi ve katkısı olan uluslar arası değerimiz Prof.Dr.Münci Kalayoğlu hocamıza bu hizmetleri için TKCV’nin şükran plaketleri sunuldu. Kendilerini her zaman aramızda görmek bizim için büyük bir teşvik olacaktır. 

Tabi ki herşey olumlu değil. Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar hayatımızı her yönü ile etkiliyor. Maalesef eskiden rutin olarak gerçekleşen hükümet faaliyetleri şimdi her gün sanki yeni bir reform yapılıyormuş gibi takdim ediliyor. Sağlıkta ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Alınması gereken bir çok karar alınamıyor. SGK görevini tam yapamıyor. Hepatit C hastalarının sabırsızlıkla beklediği, son 3 yılda ardı ardına gündeme gelen ve ülkemizde de ruhsat verilmiş olan ilaçlar konusunda SGK anlaşılmaz bir sessizlik ve umursamazlık içinde… Bu arada ilgili ilaç firmalarının desteklediği “Erken Ulaşım Programları” sayesinde onlarca hastamız bu ilaçlara ulaşma şansına sahip olmuştur. Ancak daha bekleyen yüzlerce hastanın hepatit C tedavisi aksamaktadır. Bu konuda SGK’ya tekrar çağrıda bulunuyoruz; Lütfen dünyadaki örneklerine benzer şekilde öncelikle tedavi olması gereken hastaları bilimsel kriterlerle belirleyerek bir an önce tedavi olmalarını sağlayalım. TKCV bu konuda işbirliğine ve her türlü fedakarlığı yapmaya hazırıdır. 

“Karaciğerim” dergisi yine dopdolu bir sayı ile karşınızda… Kadrolu yazarlarımızdan yönetim kurulu (YK) üyemizDr.Karabet Yayla  Mart 2015’de bu yana yapılanları anlatıyor. Sonraki yazının başlığı  “Bir hekim mektubunun düşündürdükleri”.  Hepatit C hastalarının yeni ilaçlarla tedavisi için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK)  yaptığımız çağrıyı kendi görüşleri açısından eleştiren bir hekim arkadaşımızın yazdığı mektup ve bizim verdiğimiz cevaplar konunun gündemde kalmasını sağlayacak nitelikte. Aslında bu konuda farklı görüşleri olanlar konuyu “web” sayfamıza (www.tkcv.org) taşıyabilir ve verimli bir tartışma ortamı yaratabilirler. Bize görüşlerini ve eleştirilerini yazan hekim arkadaşımıza sevgi ve saygılarımı sunuyor ve teşekkür ediyorum. Böyle geri dönüşlere, eleştirilere ve farklı görüşlere çok ihtiyacımız var…  

 

Dergimizin bu sayısında sadece tıbbi değil, sosyal açıdan da ciddi sorunların kaynağı olan alkol ve alkole bağlı karaciğer hastalıkları konusuna oldukça geniş yer ayırdık. İkinci başkanımız Dr.Necmi Sınanmış konuya son derece duyarlı bir meslektaşımız. Yeşilay  nezdinde vakfımızı temsil eden ve TPPA (Türkiye Alkol Politikaları Platformu) başkanlığına seçilen Dr.Sınanmış “Alkolle İlgili Gerçekler” başlığı altında çarpıcı tesbitlerde bulunuyor. Dr.Necmi Sınanmış ayrıca sayın Turgut Alev ile yaptığı sohbeti son derece renkli bir yazı halinde sizlere sunuyor. Bu söyleşide  Prof.Dr.Muzaffer Gürakar’ın hastaları ile nasıl yakından ilgilendiği ve fedakar bir doktor olduğunu bir kez daha öğreniyoruz Turgut Alev beyefendinin anılarından…

 

Dr.Yusuf Yılmaz “Alkole Bağlı Karaciğer Hastalıkları”nı genel olarak ele alıyor ve sorunun tıbbi boyutlarını veriyor. Hep-Yaşam derneği başkanı ve TKCV YK  üyesi Dr.Hilal Ünalmış Duda  ve üyemiz Mine Avunca  Dünya Hepatit Günü etkinliklerini ele alıyorlar.

 

TKCV YK  üyemiz, “web” sayfamızın düzenleyicisi sevgili Dr.Koray Tuncer dergimizde “Bitkisel ürünler ya da Alternatif Tıp: Aman Dikkat!”  başlığı ile her derde deva olarak pazarlanan kontrolsüz, bilgisizce ve bilinçsizce kullanılan bitkisel ürünlerin özellikle karaciğere yönelik toksik etkileri bakımından yol açtıkları tehlikeleri ele alıyor, konuya dikatimizi çekiyor. Son derece önemli ve yararlı bir yazı. Sebebini bilemediğimiz ve bir türlü açıklayamadığımız karaciğer patolojilerinde,  durumunda beklenmeyen ve izahı olmayan bir kötüleşme gözlediğimiz karaciğer hastalarımızda ilk akla gelen husus veya potansiyel suçlu bu bitkisel ürünlerdir… Aslında klasik tıpta bir maddeye ilaç denilmesi için, o maddenin kökeninin (ister bahçemizde yetişen bir bitki, isterse tamamen yeni moleküler biyolojik-genetik yöntemlerle üretilmiş sentetik bir madde olsun) önemi yoktur… Önemli olan söz konusu maddenin (ilacın) yeterli sayıda hastada, geçerli yöntemlerle test edilip objektif verilerle yararlı ve emniyetli olduğu gösterilmiş olsun….  O madde o zaman ilaç ilaçtır. Bitksel veya sentetik köken ayrımının önemi olmaz.

“Bir Duayen Hoca: Prof.Dr.Süleyman Yalçın” başlıklı bölümde ülkemizde Hepatoloji (Karaciğer Hastalıkları) bilim dalının kurulması, geliştirilmesi ve uluslar arası düzeye ulaşması aşamalarında aktif olarak yer almış, İç hastalıkları profesörü ve Patoloji doçenti olmak gibi gıpta edilecek bir akademik kariyere sahip, bendeniz ve daha onlarcası akademisyenin yetişmesine, binlerce öğrencinin eğitimine katkıda bulunmuş ömrünün 5 dekatını İstanbul Tıp Fakültesinde geçirmiş Süleyman Yalçın hocayı, yaşamını, görüş ve düşüncelerini ve anılarını ele aldık. Dr.Sadakat Özdil ve Dr.Yılmaz Çakaloğlu hocalarını evinde ziyaret edip bu sohbeti yazıya ve fotograflara döktüler. Bizler böyle büyük hocaların yanında yetiştiğimiz için çok şanslıyız. Hocamıza ve sevgili eşi Ayla hanımefendiye birlikte sağlıklı uzun ömürler diliyor, sevgi ve  saygılarımızı sunuyoruz.   

Yeni yazarımız Yasemin Orman Yayla “Sağlık ve Gökyüzü” başlıklı   yazısında iddialı bir tavır alış sergiliyor. Hipokrat’ın “Astroloji bilmeden iyi hekim olunmaz” sözünü hatırlatarak insan ve evren arasındaki ilişkilere dikkat çekiyor. Medikal astroloji ile ilgili bilgiler veriyor. Burçların sağlığımıza olan etkilerini özetliyor. Okuyunca çok şaşıracaksınız.

Dr.Yıldıran Songür bize zamanımızın en sık rastlanan karaciğer patolojisi olan “Alkol Dışı Yağlı Karaciğer Hastalığı Tedavisinde Egzersizin Önemi” ni anlatıyor. Son derece yararlı bir yazı. 

Sevgili hukukçumuz Dr.Emre Ertan çok önemli bir sorunu gerçek yaşamdam bir hikaye ile sizlere sunuyor ve irdeliyor. Başlık “Çalışma Arkadaşınız Hepatitli İse…” Sorun yok… Okuyun, görün… Şu unutulmamalıdır. Hiçbir kimse hepatit B veya hepatit C pozitif, taşıyıcı olduğu için hiçbir haktan mahrum edilemez. Aksi tutumlar insan haklarına ve yasalara aykırıdır. Ardından  “Prof.Dr.Muzaffer Gürakar Karaciğer Araştırmaları Bursu” araştırmaları ve yurtdışı yayınları teşvik ödüllerinin sahiplerini bulacaksınız. Bu vakfımız için bir ilk olup sonraki yıllarda daha da genişletilerek devam ettirilecek bir faaliyettir.   

Tabi ki çok sayıda hasta mektubu ve onlara verilen cevaplar var. Dr. Koray Tuncer ve Dr. Yılmaz Çakaloğlu  vakfa gelen sorulara verdikleri cevapları içeren “Uzmanına Danışın” ve “Hastalarla Yazışmalar”  bölümünü birlikte hazırladılar. Hastalarımız ve yakınlarından daha çok sorular ve karaciğer hastalıkları ile ilgili gerçek yaşam hikayeleri bekliyoruz. Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Son üç yazı hepatit C tedavisindeki devrim niteliğindeki gelişmelere ilişkin ciddi birer bilimsel makale niteliğinde… Önce Dr.Yılmaz Çakaloğlu kronik C hepatiti tedavisindeki son gelişmeleri 2016 ilkbaharı itbarı ile  özetliyor ve ardından ülkemizdeki hakim HCV genotipi olan genotip 1 (özellikle genotip 1b) hastalarda başkanı olduğu Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji bölümünün deneyimlerini paylaşıyor. Sonuçlar son derece başarılı ve çarpıcı nitelikte. Sonraki ve bu sayının son yazısı olan makalede Dr.A.Mansur Coşar ve Dr.Ahmet Gürakar karaciğer nakli hastalarında HCV tedavisini değerlendiriyor.


Evet işte elinizde yeni ve oldukça yoğun içerikli bir “Karaciğerim” dergisi… Bundan sonraki sayılarda sizden gelecek önerilere göre daha farklı konuları ele almak istiyoruz. İlginizi esirgemeyin lütfen… Sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof.Dr.Yılmaz Çakaloğlu

TKCV Başkanı