Hastalarla Yazışmalar 2016

hepatit

             Vaka 1

            Sayın hocam 6 aydır Tenofovir DF 300mg içeren bir jenerik ilaç kullanıyorum. İlk ayımda yapılan DNA testi negatif çıktı. Buna karşılık 6. ayda yapılan testim ise pozitif çıktı; 2,8x10^1IU/ml şeklinde değerlendirmeniz ricasıyla teşekkürler. M. A.

            Sayın M.A.

            HBV DNA düzeyi 2.8x10^1 demek  28 IU/ml demektir. Buda neredeyse negatif sonuçla eşdeğerdir. Siz aksatmadan ilacınızı almaya devam edin. HBV DNA tekrar negatif olacaktır. Geçmiş olsun. 28 Mayıs 2015. Prof.Dr.Yılmaz Çakaloğlu

            Vaka 2

            Subject: Patient with Hep. B and Liver cirrhosis from Azerbaijan.

            Dear Prof. Dr. Yılmaz ÇAKALOĞLU,

            My name is H.J., and I am writing to consult you concerning my father in law’s health condition. His name is A.G. and he is from Azerbaijan. He has been a doctor (General Practioner) by profession in Azerbaijan for more than 20 years. 

            I am currently finishing my residency in radiology at the General Hospital Celle in Germany. I am writing in English to make sure that my message is clear and understandable. I was afraid that if I write in Turkish some meanings could be lost. However, please, feel free to reply back in Turkish. 

            My father in law is diagnosed with cirrhosis. Is transplantation an option?

            In 2012 my father in law was diagnosed with cirrhosis. Virus (hepatitis B) was detected. The cirrhosis was detected during the surgery (removal of gallbladder). This surgery was undertaken as the gallbladder was not functioning properly and causing difficulties with digestion. Symptoms of cirrhosis were not felt before this surgery. After the removal of gallbladder the health condition of the patient deteriorated. The ascites generated. The patient received medication and treatment after which ascites went away (only symptomatically therapy). The treatment of the patient was not regular and significant. He has not got any medicine for Hepatitis B. Only recently he has been receiving albumin treatment on a regular basis, as the patient’s body is weakening and he lost a lot of weight. Sometime ascites come back. Upon our observation within 4 years, the general condition of the patient is getting worse, and he is losing weight (approx. 55kg, 170cm). I’ve attached the MRI Study and lab. results of the patient’s liver. Doctor who examined him in Baku preferred not to therapy the Hep. B. As reason was his age given. He is 59 years old. ISHAK Score is unknown. 

            We have started thinking about liver transplant in future. Unfortunately, in Azerbaijan, the patients are not provided with insurance. Additionally, we have less trust in the quality of this kind of surgery in Azerbaijan, as this area is not yet highly developed in Azerbaijan. So far, we have come across more successful cases of organ transplantation in Turkey. Second, it will be more convenient to travel and hospitalize the patient in Turkey. Your hospital was recommended to us by one of your former patients and one of my College “Stomatologist" in Baku A.A. However, as a doctor myself I realize that this is a kind of surgery cannot be undertaken immediately, and requires serious check ups.

Therefore, I would like to find out

-     What will be recommended steps by you?

-     What will be approximate prices?

-  Unfortunately, in Azerbaijani, as majority people, the patient is not provided with insurance. This means, the costs of the surgery must be provided by the patient’s family. This is a very costy surgery for the family, and a serious step, therefore, we would like to know what will be approximate prices and start planning by what means we can finance the surgery. If necessary, one of the close family members can act as a donor.

-      When the transplantation can be undertaken?

Looking at the MRI scans of the patient, at what stage do you think the transplantation would be necessary? What will be your opinion on this? 

Possible visit of the patient’s to Turkey

After we find out about conditions of therapy or transplantation with the hospital, we would like to bring the patient to Turkey for the check up. This way, it will help to identify already the hospital and keep in mind for future if we decide we carry out the transplantation in future.

Sayın H. J.,

Sevgili meslektaşım, geç cevap verdiğim için özür dilerim. Kayınpederiniz ile ilgili tesbitlerim ve önerilerim şunlardır;

1)     Hepatit B’ye bağlı dekompanse siroz. Postop dekompansasyon sık görülen bir durumdur. Zamanla hastalar tekrar kompanse duruma (assitsiz) gelebilir.

2)     Her halükarda sirozlu bir  hastada HBsAg pozitif (diğer parametrelerden bağımsız olarak)ise antiviral tedavi başlanması gerekir (Entecavir  0.5mg veya Tenofovir DF 300mg 1x1).

3)     Karacğer nakli için daha geniş değerlendirme gerekir. Buna torakoabdominal BT anjiyo veya MR anjiyo ve diğer tetkikler dahil.

4)     Türkiye’de karaciğer nakillerinin %80’i CANLI VERİCİLİ nakil. Sizin için mutlaka canlı vericili olması gerekiyor. Kan grubu uyumu olan akrabalar verici olabiliyor.

5)     Bildiğim kadarı ile karaciğer nakli 100 ile 150 bin dolar arasında bir maliyeti var. Belki %10-20 gibi indirimler olabilir.

Geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

Prof.Dr.Yılmaz Çakaloğlu    29/01/29016

            Vaka 3

Sayın yetkili,

Daha önceden hepatit B taşıyıcısı olarak izlenmekte idim. 2012 yılında yapılan kontrolde karaciğer testlerim ve kanda virüs yüküm yüksek bulundu ve yapılan karaciğer iğne biyopsisi ile kronik hepatit olduğum söylenerek bana bir devlet hastanesinde ilaç tedavisi başlandı. Sırasıyla Sebivo tb 600mg 1x1, Zefomen 100mg tb 1x1 ve son 3 aydır Tenoviral 245mg tb 1x1 alıyorum.

            Sizden ricam hastalık hakkında ve tedavide beni detaylı olarak aydınlatmanız, şu andaki durumum hakkında (tedavimin sonuçları ile ilgili) bilgi vermenizi sizden istirham ediyorum.  Bu konuda daha ileri düzeyde bir hastane veya önereceğiniz bir uzman doktor varsa ona da nasıl ulaşacığımı öğrenmek isterim.  Ekte laboratuvar test sonuçları vardır.  İlginiz için teşekkür ederim.

            Sayın M.A.,

            Sizin gönderdiğiniz raporda karaciğer biyopsisi ile orta derecede ilerlemiş (Fibrosis evre 3) ve orta derece iltihabi aktivitesi olan (aktivite skoru 7/18) bir karaciğer hastalığınız olduğu anlaşılıyor. Biyopsi yapıldığı zaman  ALT 44 U/L (hafif derecede yüksek), HBsAg pozitif imiş. HBV DNA ve diğer sonuçlarınız raporlarda geçiyor. İlaç raporunuzda Anti-HDV negatif (Delta ajansız kronik B Hepatiti) ve HBV DNA 9 (büyük ihtimalle rapora yanlış yazılmıştır veya belirli  bir süre ilaç tedavisinden sonra yazılan rapordur) olarak belirtilmiş. Her neyse biyopsi sonucuna göre size tedavi başlanması doğru bir karardır ve halen tedavinizi devam ettirmektesiniz. Bize gönderdiğiniz ve tarihi belli olmayan diğer laboratuvar sonuçlarında HBV DNA PCR negatif bulunmuş.  Karaciğer testleriniz (ALT, AST, bilirubinler ve diğer) ve kan sayımınız tamamen normal sınırlarda görülüyor.  Zaten son olarak başladığınız ilacın içerdiği madde bugün için hepatit B tedavisinde kullandığımız en etkili 2 ilaçtan birisidir. Size önerim bulunduğunuz yerdeki uzman doktorlarınız tarafından takibinizi ve tedavinizi devam ettirmenizdir. Bize her zaman danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Not: Hepait B ile ilgili genel sorularınız için Türk Karaciğer Vakfının yayın organı olan Karaciğerim dergisinin 2. ve 3. sayılarındaki  yazılarımı okumanızı salık veririm (www.tkcv.org dan ulaşabilirsiniz).

Prof.Dr.Yılmaz Çakaloğlu 

        

            Vaka 4

            Sayın Hocam , rahatsız ediyorum kusura bakmayın , bir konuda fikrinizi almak istedim. Ben 2002 yılında sizin muayenenize gelmiştim. Hatırlarsınız belki İ.B. ben . Kronik hepatit B hastasıyım.. Şu an 40 yaşındayım. Yeni çıkan bir ilacın kullanıldığı araştırma için 2 yıl sizinle çalışmaya katılmıştım Çapada. Sonrasında Tenofovir DF kullanmaya başladım. Yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum. Ve bu ilaca başladıktan sonra HBV DNA değerim 20 IU/ml’nin altına düştü. Bazen pozitif bazen negatif çıkıyor. Ama hep ölçüm değerinin altında. Yalnız öğrenmek istediğim 2014 yılında gazetelerde Ankara’dan bir Prof.Dr. hocamızın demeçlerini okudum. İlaca başladıktan 5 yıl sonra yüzden 11 hastanın bu virüsden tamamen kurtulabildiği yazılmış. Ben 8 yıldır kullanıyorum. Değerlerim çok iyi , fakat virüsden tamamen kurtulamadım. Bunu çok istememin en büyük sebebi , iş hayatındaki zoruluklar.     Sizin de hepatit B hastalarının iş hayatında yaşadığı zorlukları anlattığınız seminerlerinizi medyadan takip ediyorum. Tam 10 yıldır çalıştığım iş yerinden bu ay içinde ayrıldım. 10 yıl önce işe girerken basit bir sağlık raporu almıştım. 10 yıl boyunca hastalığımı sakladım. Masa başı bir işti. Ancak büyük ve kalabalık bir kurumdu. Çünkü öncesinde başvuru yapığım iş yerlerinde hepatit B hastası oldugumu söyledigimde işe almaktan vazgeçtiler. Bende sakladım. 10 yıl boyunca kimse bilmedi. Şimdi işsiz kaldım ve aileme bakmak için çalışmak zorundayım. Ama şimdi iş kanunları değişti ve işe girişlerde tam teşekküllü sağlık raporlarının yanında iş yeri hekimleride periyodik olarak tahliller ve kontroller yapıyorlar. Açıkcası tek ümidim bu virüsün vücudumdan tamamen temizlenmesi. Sizce bu olasılık benim içinde olabilirmi. Cevaplarsanız çok mutlu olurum hocam. 

            Hocam unutmuşum, ben 20 yıldır çalışıyorum ama emeklilik yaşı için en az 15 yıl daha beklemem lazım. Acaba kronik hepatit B için herhangi bir vücut hasarı dahi olmasa engelli raporu alabilirmiyim yüzde 40 ve üzeri. O zaman engelli emekliliğinden yararlanıp hayatımı kolaylaştırabilirim. Kolay gelsin  13 Şubat 2016.

            Sayın İ.B.,

            Siz etkili bir hepatit B tedavisi (Tenofovir DF 300mg 1x1) alan ve HBV DNA PCR testi negatif olduğu için pratik olarak kanında virus dolaşmayan (yani bulaşıcılık riski olmayan,) karaciğer fonksiyonları normal bir kişisiniz. Birincisi mevcut ilaçlarla HBsAg'nin tamamen negatif olması yaklaşık 10 yılda %5-15 arasında değişen bir ihtimaldir. Bu olursa tabi ki daha iyi bir sonuç elde edilmiş sayılır. Ancak aldığınız tedavinin asıl amacı HBV DNA PCR testinikalıcı olarak  negatif,  karaciğer testlerini ise normal hale getirip hem karaciğerinizi sağlıklı tutmak hem de başkalarına bulaşı önlemektir. Sizde bu amaçlara ulaşılmıştır. Tedaviniz başarılıdır.          

             İkincisi sizin mesleğinizi bilmiyorum ama doktorluk dahil her türlü mesleği yapabilirsiniz. Hiç kimse HBsAg pozitifsiniz diye size işten çıkaramaz veya bunu açıkça bir işe almama sebebi olarak gösteremez. Bu konuda biz size hem  hekim olarak hem de gerektiği zaman hukuki açıdan yardımcı olabiliriz. Geçmiş olsun.  13 Şubat 2016.

 Prof.Dr.Yılmaz Çakaloğlu

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı

www.tkcv.org , turkkaracigervakfi@yahoo.com

            Vaka 5

            Good evening Prof.Dr.Yilmaz Çakaloğlu.
We were checked by you 2 years ago,my mother Elmira Bayramova and me,Mammad Bayramov.My mother was diagnosed that she has cirrhosis.Recently she was checked in Baku and it perturbed us.Could you please examine her documents and tell us your opinion.Is there any aggravation?How do you think,does she need cure or surgery?

Thank you,we are eager to gain your reply.Sorry for bothering you,the charge for consultation we will transfer to your  account. Sincerely,  M.B.

            Sayın M.B. 04/01/2016

            Anneniz Elmira hanımın testlerini, endoskopi ve US (ultrasonografi)  raporlarını inceledim. Genel olarak durumu stabil.Kompanse bir karaciğer sirozu var.  Gıda borusundaki varisler biraz daha belirginleşmiş. Ancak yakın zamanda bir kanama tehlikesi arzetmiyor.Önümüzdeki  6-12 ay içinde İstanbul’a gelmenizi öneririm. Şu and cerrahi bir tedavi söz konusu değildir. İlaç tedavisi ve gerekli görülürse varisler için “endoskopik band ligasyonu” yapılabilir. Dr.Yılmaz Çakaloğlu

            Vaka 6

            20 Kasım 2015  (Doktor sitesi.com aracılığı ile)

            Hocam kolay gelsin eşime HBsAg pozitif çıktı (4218.03 degerinde). Bir daha arastrma icin kan verdik HBeAg negatif, anti-HBc IgM negatif, anti-HBc IgG pozitif ve anti-HBe pozitif; Durum nedir hocam bilgi verebilirmisiniz taşıyıcı mi kronik mi akut mu…F.V.

            Sayın F.V.,

            Eşinizin bazı ilave testler yaptırması gerekir. Bunlar HBV DNA PCR kantitatif ölçümü,  anti-HDV, anti-HCV, anti-HAV IgG testleri ve karaciğer hasarı ile ilgili olarak ALT,AST, ALP, GGT, Bilirubinler, Hemogram, PT , AFP (alfa-fötoprotein) ve ayrıca üst karın ultrasonografisi... Bunların hepsi ile beraber sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir. Sizin ilettiğiniz test sonuçları ile eşinizde kronik bir HBV infeksiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Daha ileri bir yorum veya teşhis söyleyemeyiz. Bu arada mutlaka siz ve varsa çocuklarınız HBV için tarama testlerini yaptırmalısınız. Geçmiş olsun. Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu

            FV, 25 Kasım 2015

            Hocam kolay gelsin esimin üst karin karaciğer ultrasonu normal çıktı. GGT ve bilirubinler normal. ALT 37, AST 67 U/L, HBV DNA PCR  82938.21 kopya/ml. HBeAg negatif,  anti-HBe pozitif, anti-HBc IgG  pozitif ve anti-HBc IgM negatif hocam durum nedir

            F.V. bey,

            HBV DNA düzeyi yüksek (14.300 IU/ml) ve ALT yüksek. Benim belirttiğim testlerden eksik olanlar tamamlanmalı ve hastaya karaciğer biyopsisi yapılmalı, karaciğer hastalığının derecesine göre tedavi kararı verilmelidir. Tekrar geçmiş olsun. Prof. Dr.Yılmaz Çakaloğlu

            FV, 25 Kasım 2015

            Hocam HBV DNA 8923 ve karaciğerinde ultrasonagrafisi de bisey çıkmadı. Doktorumuzda karacigerde sıkınti yok dedi. HBV DNA negatif olmasi için kaç olmalı… Siz 14300 IU/ml  yazmisinz. Ben bunu anlamadım. Doktorumuz mu acaba bilemiyor biraz aydınlatırmısınız Teşekkürler

            Sayın F.V.,

            Sizin yazınızda HBV DNA 82938.21 K/ml (bu da 14.300 IU/ml'ye tekabül eder) olduğu için bu yorumlar yapıldı. Eğer yanlış yazılmış ise iyice kontrol edip tekrar doğru rakamı yazınız. Ayrıca benim belirttiğim bütün tahlillerin yapılması ve hastanın öyle değerlendirilmesi gerekir. Tekrar geçmiş olsun. Dr. Yılmaz Çakaloğlu

            FV, 9 Aralık 2015

            Hocam çok teşekkürler yorumunuz ve cevabınız için. Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde eşime karaciğer biyopsisi yapıldı. Sonuca göre ilaç tedavisine baslayacaklar surecimiz ne olur acaba?

            FV, 21 Aralık 2015

            Merhaba hocam. Size muayene olmak istiyoruz. Nasıl iletişim kurabiliriz. Eşimin karaciğerinde hafif derecede iltihap ve kronik hepatit B çıktı. Tenofovir DF içeren jenerik bir ilaç başladı doktor. Kafamda acabalar var. Uygulama dogrumu bilemiyoruz. Tüm tahlillerimiz var sizde. Ömür boyu bu ilacı kullancaksıniz denildi. Yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler simdiden hocam.

            22 Aralık 2015,

            Tabi ki, memnuniyetle…

            Randevu için;

Muayenehane telefonları:   0212 291 6869, 0212 232 3336 (saat 11.00 - 18.00 arası)


Memorial Şişli Hastanesi   0212 314 6666 / 4015 


Görüşmek üzere... Tekrar geçmiş olsun.  Prof. Dr.Yılmaz Çakaloğlu


            Vaka 7

            Merhaba Prof. Dr. Yılmaz Cakaloglu.

            Bu benim tedavi gördüğüm 84- günden sonraki,son tahlillerim. HCV RNA PCR tedavinin ilk haftasından "---" negatif olarak seyretmiş. Son tahlil ise 2 hafta sonra elimde olacak. Degerli doktorum tedavim Sofosbuvir + Daclatasvir.  4/11/2015 tarihinde başladı. Ve tam 37. gününde  birden karın boşluğunda mayi biriktiyi tespit olundu. Ultrason sonucu 1,5 litre yakın. Daha sonra aldaktona ek olarak furasemid almaya başladım. Ve dideral tedaviye ara verdirtmişsiniz. Yeniden dideral 1/2 tablet sabah akşam almaya başladım (tansiyon artışı vardı) ve karında sıvı çok az kaldı. Ama ayaklarımda şişkinlikler azalmış, ancak biraz çok ayaküstü kaldığımda artır.  Tedavi boyunca karın ağrısı, baş ağrısı, arada ise subfebril temperatur  37,2-37,6 derece C oluyordu.

            Canım doktorum beni en korkudan ise albümin sürekli düşdü. Tedavi içinde 3.7 g/dl ile başladığım Albümin –3,5,  3,4 ; en son 3,1 g/dl olarak çıktı. Doktorum  ben şu aşamadan sonra ne yapmalıyım. Ben ancak 15-20 gün sonra gele bilirem İstanbul'a. Hangi ilaca devam. Ve birde albümin 20% serum verilsinmi… İnanın sizi hiç rahatsız etmek istemezdim, ama başka hiç bir doktora gitmek istemiyorum buralarda. Lütfen cevaplarsınız sevinirim. Saygılarımla.  H.H. 

            Sayın H.H.,

            İltifatkar sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sizde ilaçla tedavi sırasında assit  gelişmesini açıklayamıyorum. Araya giren bir başka faktör bundan sorumlu olabilir.  Ancak HCV RNA negatiflği HCV tedavisinin başarılı olduğunu gösteren tek göstergedir. İnşallah beklediğimiz HCV RNA sonucu da negatif gelecektir.  Bir ünite eritrosit süspansiyonu ve 1 ünite albümin almanız çok yararlı olabilir.  Beklediğimiz sonuçlar çıkınca tekrar konuşalım. Selamlar. Yılmaz Çakaloğlu  29/01/2016

            Vaka 8

            İyi günler hocam,

            Ben  “check up” sonucu hepatit B ile enfekte olduğumu öğrendim. Sonuçlarım şu şekilde: HBsAg pozitif, anti-HBs  negatif,  anti-HCV negatif, HBe Ag negatif, anti-HBe pozitif, anti HBc IgM negatif, anti HDV (Delta) negatif, HBV-DNA PCR tetkiki sonucu 729,886 Kopya/mL (Minimum Tespit Limiti: 80 Kopya/mL)…  Hocam HBs Ag ve HBV-DNA değerleri çok mu yüksek ve nasıl bir tedavi süreci izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Ç.E.

 

            Sayın Ç.E.,

            Bu bilgilere ek olarak sizin ALT, AST ve diğer bazı testleriniz (ALP, GGT, bilirubinler, PT ve INR, hemogram, AFP) ve üst karın Ultrasonografi incelemenizin yapılmış olması gerekir. Bütün sonuçlara baktıktan sonra sizde n